- Sīkdatnes, kas nodrošina Jūsu pieprasīto pakalpojumu darbību.
- Sīkdatnes, kas NIC sniedz informāciju par interneta vietnes www.nic.lv apmeklējumu un kuru izmantošanai ir nepieciešama Jūsu piekrišana.
Ieilgusī Covid-19 pandēmija un Krievijas iebrukums Ukrainā ir būtiski ietekmējuši ne tikai globālās ekonomikas, bet arī domēnu industrijas attīstību. Pēc straujās 5,7% izaugsmes 2021.gadā .LV domēns atgriežas daudz mērenākā izaugsmes tempā - 2022.gadā kopējais .LV domēna vārdu skaits ir pieaudzis vien par 0,5%.
Nenoteiktība un straujais cenu kāpums 2022.gadā ir samazinājis vietējo uzņēmēju vēlmi veidot un attīstīt biznesu tiešsaistē.
Par to liecina arī Eiropas nacionālo augstākā līmeņa domēnu reģistru padomes (CENTR) apkopotie statistikas dati, kas norāda, ka Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju kopējais reģistrēto domēna vārdu skaits 2022.gada laikā ir samazinājies par teju 2000 domēna vārdiem.
Kamēr vietējie uzņēmēji pielāgojas augstajai inflācija un lēnajai ekonomikas izaugsmei, mūsu kaimiņvalstis attīsta tirdzniecību Latvijā, piedāvājot savas preces un pakalpojumus, izmantojot .LV domēna vārdus. Visaktīvāk Latvijas patērētājus digitālajā vidē joprojām uzrunā Lietuvas uzņēmēji, kuri pārvalda 3% no visiem .LV domēna vārdiem, tikmēr Vācija – 2,7%, bet Igaunija – 2,3%.
Ģeopolitisko saspīlējumu ietekmē pieaugošais kiberuzbrukumu skaits 2022. gadā ir palielinājis uzņēmēju interesi par DNS drošību.
Pagājušajā gadā par 16% ir pieaudzis ar DNS drošības paplašinājumu DNSSEC parakstīto .LV domēna vārdu skaits. Pieaug arī to lietotāju skaits, kas izmanto NIC DNS rekursīvo serveri (kas iekļauj DNS pieprasījumu šifrēšanu ar DoH, DoT, DNSSEC validāciju un DNS ugunsmūri). Arī par e-pastu drošību DNS līmenī uzņēmēji rūpējas aktīvāk, ieviešot DMARC, DKIM un SPF. Tāpat novērtējam lietotāju pieaugošo interesi par 2FA aktivizēšanu NIC klientu tiešsaistes sistēmā savu domēnu vārdu aizsardzībai.
Pērnajā gadā turpinām novērot “domēnu skvoteru” un “domeineru” (domainer) aktivizēšanos gan Latvijā, gan visā pasaulē. Domēna vārdu otrreizējais tirgus turpina attīstīties, tādēļ aicinām ikvienu laikus domāt par sava zīmola aizsardzību tiešsaistē.
“Karš Ukrainā ieviesa būtiskas izmaiņas mūsu plānos – bijām spiesti mainīt prioritātes un saspīlētā atmosfērā padarīt to, ko bijām plānojuši paveikt ilgākā laika periodā. Turpinām uzlabot .LV domēna drošību, stabilitāti un gatavību jebkādiem krīzes apstākļiem, attīstot DNS Anycast tīkla un rezerves datu centru darbību. Arī 2023.gadā daudz koncentrēsimies uz DNS drošību un tās tālāku uzlabošanu. DNS uzbrukumi ir vieni no visizplatītākajiem un efektīvākajiem tīmekļa apdraudējumiem, tādēļ paredzam, ka arī 2023.gadā DNS drošība kļūs par daudzu uzņēmumu izaicinājumu un reizē prioritāti.
Lai sekmētu informētību un izpratni par DNS, sadarbībā ar ICANN pagājušajā gadā rīkojām vebinārus par un ap DNS uzbūvi, darbību un drošību. Šo iniciatīvu plānojam turpināt arī 2023.gadā.
Mūsu sadarbības partneriem .LV Reģistratūrām esam ieviesuši īpašu rīku - Reģistratūras statistikas pārskatu, kā arī veikuši uzlabojumus domēna vārdu administrēšanas risinājumā NIC EPP.
Esam uzsākuši sadarbību ar Vispasaules intelektuālā īpašuma organizāciju WIPO par alternatīvu strīdu risinājuma ieviešanu.
Vēlamies pateikties Latvijas uzņēmējiem par cīņassparu, spēju pielāgoties, uzdrošināties un iekarot digitālo tirgu, neraugoties uz grūtībām un izaicinājumiem.
2023.gads būs īpaši nozīmīgs, jo .LV domēnam aprit 30 gadi! Lai gan Latvija savu valstisko neatkarību no PSRS okupācijas režīma politiskā ziņā atguva 1991.gadā, digitālajā vidē tā sākās vien 1993.gadā, kad Latvijai tika piešķirts savs augstākā līmeņa nacionālais domēns - .LV. Apsveicam un pateicamies ikvienam .LV domēna vārda lietotājam, kurš nes Latvijas vārdu pasaulē!“
.LV reģistra uzturētāja NIC vadītāja Katrīna Sataki
2022.gadā kopējais .LV domēna vārdu skaits ir pieaudzis par 0,5%. Šis ir ievērojams kritums salīdzinājumā ar 2021.gadu, kad piedzīvojām 5,7% izaugsmi.
Jaunu domēna vārdu reģistrācijas aktivitāte 2022.gadā bija par 21,5% mazāka nekā pērnajā 2021.gadā. Kopā 2022.gadā tika reģistrēti 33 079 jauni .LV domēna vārdi, bet atjaunoti 104 385 .LV domēna vārdi, kas ir par 7 869 domēna vārdiem vairāk nekā 2021.gadā.
Visražīgākais mēnesis 2022. gadā bija janvāris. Savukārt februārī, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, uzņēmēju aktivitāte burtiski apstājās! Taču, pateicoties nepārtrauktai virzībai uz digitalizāciju, kā arī mūsu kaimiņvalsts uzņēmēju interesei par Latvijas tirgu, 2022. gada vidū situācija uzlabojās. Kopumā sagaidām, ka 2023. gadā .LV domēna izaugsme būs, taču daudz mērenāka nekā pandēmijas laikā.
No visiem .LV domēna vārdiem 6457 ir ar 100% atlaidi. No tiem daļa reģistrēti valsts un pašvaldības iestādēm, savukārt otra daļa - Latvijā dzīvojošām fiziskām personām (vismaz 18 gadu vecas), kuras var reģistrēt vienu .id.lv domēna vārdu bez maksas.
Tehniski domēna vārda izveidē pastāv vairāki ierobežojumi, viens no tiem ir garums. Domēna vārds nedrīkst būt īsāks par 2 un garāks par 63 simboliem. Lai gan visizplatītākais .LV domēna vārda garums ir 7 simboli, nereti lietotāju izvēle krīt par labu īpaši izteiksmīgām un garām interneta adresēm.
Lūk, pieci garākie tradicionālie .LV mājaslapas nosaukumi:
Lūk, pieci garākie latviskie .LV mājaslapas nosaukumi (satur arī garuma un mīkstinājuma zīmes):
*Raksta publicēšanas brīdī 13.01.2023 mājaslapa nestrādāja.
2022.gadā Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju reģistrēto .LV domēna vārdu skaits ir samazinājies par 1,3%. Šādu tendenci .LV reģistrs ir novērojis pirmo reizi.
Lai gan joprojām aktīvākie .LV domēna vārda reģistrētāji ir vietējie iedzīvotāji un uzņēmēji, ievērojamu daļu - 26% no visiem .LV domēna vārdiem - ir reģistrējuši ārzemju uzņēmumi un fiziskās personas.
Līdzīgi kā 2021. gadā arī pagājušajā 2022. gadā Latvijas patērētājus tiešsaistē arvien aktīvāk uzrunā Lietuvas uzņēmēji un iedzīvotāji, kuri ir reģistrējuši 3% no visiem .LV domēna vārdiem. Taču īpaši jāizceļ arī Igaunijas un Zviedrijas uzņēmēji, kuru jauno reģistrēto domēna vārdu skaits ar katru gadu aug.
Latvijā digitāli visaktīvākie .LV domēna vārdu reģistrētāji ir rīdzinieki, kuri kopā ir reģistrējuši 60 790 .LV domēna vārdus. Ņemot vērā Rīgas iedzīvotāju un reģistrēto uzņēmumu skaitu, tas nav liels pārsteigums, taču interesanti ir apskatīt arī pārējo novadu un reģionu aktivitāti. Piedāvājam ieskatu TOP 10 pilsētās un novados (izņemot Rīgu) ar vislielāko reģistrēto .LV domēna vārdu skaitu:
Eiropas nacionālo augstākā līmeņa domēnu reģistru padomes CENTR apkopotie dati norāda, ka no visām Baltijas valstīm Latvijas uzņēmēji un iedzīvotāji ir viskūtrākie interneta adrešu reģistrētāji. Un līdzīgi kā .LV domēnā arī globālā mērogā Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju kopējais reģistrēto interneta adrešu skaits pagājušajā gadā ir samazinājies. Kopā esam reģistrējuši vien 181 148 domēna vārdus. Tajā pat laikā Lietuvas iedzīvotāji un uzņēmēji ir reģistrējuši 332 551, bet Igaunijas – 259 015 domēna vārdus.
Izvēles iespējas mūsdienu uzņēmējam ir patiesi plašas. Jebkurš jaunas mājaslapas veidotājs var izvēlēties tās nosaukumu reģistrēt kādā no 1500 paplašinājumiem jeb augstākā līmeņa domēniem (sarakstu ar visiem pieejamiem paplašinājumiem var apskatīt - https://www.iana.org/domains/root/db.
Un te Latvijas uzņēmēji un iedzīvotāji kaut arī kūtrākie, tomēr ir patrioti un priekšroku dod .LV, zemāku prioritāti atvēlot .com, .eu un citiem. Interesanti, ka salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, ievērojami augusi interese par Vācijas nacionālo domēnu .de.
Kopš 2004. gada 1. marta .LV domēnā ir iespēja reģistrēt domēna vārdus latviešu valodā, proti, izmantojot burtus ar diakritiskajām zīmēm (ā, ē, ī, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž) , piemēram, tūdaliņ.lv.
Uzņēmēji, kuri 2022.gadā sevi reklamēja ar latvisku mājaslapas nosaukumu, bet realitātē bija reģistrējuši tikai tā tradicionālo versiju, pirmie saņēma ziņu no “domēnu skvoteriem”, kuri reģistrēja un otrreizējā tirgū par vairāku desmitu reižu dārgāku naudu pārdeva Latvijā zināmu domēna vārdu latviskās versijas.
Noder atcerēties, ka latviskie domēna vārdi, ja reģistrēti laikus, maksā 8.47EUR/gadā, ieskaitot PVN!
Statistikas dati uz 2022.gada 31.decembri rāda, ka kopumā reģistrēti 2 518 latviski domēna vārdi, kas ir par 18% mazāk nekā pērnajā 2021.gadā.
“Starptautiskie domēna vārdi veicina un palīdz stiprināt valodu un kultūras daudzveidību kibertelpā. Domēnu “internacionalizācija” ļauj internetam kļūt patiesi globālam un pieejamam dažādu valodu vai alfabētu lietotājiem,” uzsver .LV reģistra (NIC) pārstāve Dana Ludviga.
.LV domēna vārdu var reģistrēt gan juridiskas, gan fiziskas personas, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu.
Domēna vārdu lietošanas tiesību turētāju (lietotāju) kopskaits 2022. gadā ir pieaudzis par 1%. Taču ir sarucis vidējais vienam lietotājam reģistrēto vārdu skaits. Tagad tas ir 1,6. No visiem lietotājiem 74% ir no Latvijas, proti, ir Latvijā dzīvojošas personas vai reģistrēti uzņēmumi.
Joprojām attiecība starp juridiskām un fiziskām personām, kam reģistrēti .LV domēna vārdi, ir praktiski nemainīga - teju 60% no visiem domēna vārdiem tiek reģistrēti juridiskām personām, savukārt 40% - fiziskām. Tomēr jāpiebilst, ka fizisko personu skaits 2022.gadā ir nedaudz samazinājies par 0,2%.
Klienti .LV domēna vārdus var reģistrēt pa tiešo pie NIC (www.nic.lv) vai arī, vēršoties pie mūsu sadarbības partneriem .LV Reģistratūrām, kas palīdzēs ne tikai reģistrēt vēlamo domēna vārdu, bet arī sniegs atbalstu tā uzturēšanā un citos ar tā izmantošanu saistītos jautājumos.
.LV reģistrs NIC ir noslēdzis sadarbības līgumu ar 165 reģistratūrām no 26 valstīm. Kopā reģistratūras pārvalda 53 491 .LV domēna vārdu.
Ņemot vērā pieaugošo kiberuzbrukumu skaitu un ģeopolitisko saspīlējumu, novērojam, ka pieaug lietotāju interese par DNS drošību. Par to liecina arī statistikas dati - 2022.gadā ar DNSSCEC parakstīto domēna vārdu skaits ir audzis par 16%.
DNSSEC (Domain Name System Security Extension) ir domēna vārdu sistēmas drošības paplašinājums, kas ir izveidots, lai aizsargātu interneta lietotājus no viltotiem DNS datiem. DNSSEC nodrošina DNS datu autentifikāciju un ļauj pārliecināties, ka DNS atbildes saturs nav mainīts. Vairāk par DNSSEC lasi šeit.
.LV zona ir parakstīta ar DNSSEC jau vairāk nekā 10 gadus, t.i., kopš 2012.gada. Lai gan visstraujāk DNSSEC pielietojums auga 2020.gadā, arī pagājušā 2022.gada notikumi ir veicinājuši uzņēmējus rūpēties par savu digitālo drošību, parakstot savu mājaslapas nosaukumu ar DNSSEC.
Lielāko daļu DNSSEC parakstīto domēna vārdu uztur mūsu sadarbības partneri - .LV Reģistratūras. Tomēr teju 430 .LV domēna vārdiem DNSSEC atbalstu nodrošina paši lietotāji.
Priecē, ka pieaug arī to .LV Reģistratūru skaits, kuras saviem klientiem piedāvā DNSSEC atbalstu. Šobrīd DNSSEC nodrošina 41 .LV Reģistratūra (sakārtotas pēc DNSSEC parakstīto domēna vārdu skaita): SigmaNet, Nano IT, Area IT, Zone Media LLC, NETIM, AB SOFTWARE, ITEMS, Hosting Concepts bv, Gandi SAS, IT Līderis, VIAKOM, DM Plus, Standart AG, Scandinavian World, Eurodns S.A, FIXCMS, SERVISNET, MEDIA PARTNERS, Key-Systems GmbH, BB Online, Lapu Lapa, Tet, CSC Corporate Domains, RP Data, NAMESHIELD, VITC, Dynadot LLC, Ports Group AB, Nom-IQ Ltd, INWX GmbH & Co. KG, 1API, NameWeb, X8, Deutsche Telekom AG, ATVIRTUAL.NET, ingenit GmbH, WEB SOLUTIONS, Safenames Ltd, Soluciones Corporativas IP, S.L, LEMARIT GmbH.
Latvijā ir vairākas iestādes, kas veicina uzticamas un drošas interneta vides uzturēšanu un kam Latvijas normatīvajos aktos ir noteiktas tiesības pieņemt lēmumus, kas attiecas uz intereneta resursu ierobežošanu, ja resursa saturs vai rīcība neatbilst normatīvo aktu prasībām:
Savukārt .LV domēnu reģistra uzturētājam (NIC) normatīvajos aktos ir noteikts pienākums, saņemot šo valsts kompetento iestāžu pieprasījumus, izpildīt to lēmumu, piemēram, uzlikt domēna vārdam aizliegumu mainīt lietotāju, atslēgt domēna vārda tehniskos ierakstus vai pat to dzēst.
2022.gadā tika saņemts 101 valsts kompetento iestāžu lēmums par 108 .LV domēna vārdu atslēgšanu.
No tiem 6 gadījumos domēna vārda lietotājs pārkāpumu savlaicīgi novērsa, un domēna vārda atslēgšana netika veikta, bet 7 gadījumos pārkāpums novērsts pēc domēna vārda atslēgšanas, kā rezultātā domēna vārda darbība tika atjaunota. 1 gadījumā atjaunota darbība 2021. gadā atslēgtam domēna vārdam, jo pārkāpumi novērsti 2022. gadā, un 3 gadījumos lēmumu nebija iespējams izpildīt tiesisko apstākļu izmaiņu dēļ.
(1) Likuma par nodokļiem un nodevām 34.prim panta (5), (6) un (6) 7.punkts
(2) Likuma par nodokļiem un nodevām 34.prim 4 panta (1), (6) un (3);
Negodīgas komercprakses aizlieguma likuma 19.p. (1), (2)
2022.gadā NIC saņēmis 76 pieprasījumus no dažādām valsts kompetentajām iestādēm, advokātiem un patentpilnvarotajiem par 125 domēna vārdiem.
Valsts kompetentajām iestādēm izsniegta informācija uz 64 pieprasījumiem par 101 domēna vārdu. 2 gadījumos ir atteikta informācijas izsniegšana nepietiekama tiesiskā pamatojuma dēļ, savukārt 1 gadījumā informācija pieprasīta par trešā līmeņa domēna vārdu, par kuru NIC rīcībā nav nepieciešamās informācijas. 5 gadījumos pieprasījumi bijuši par citiem (e-pasta, mitināšanas) pakalpojumiem, līdz ar to informāciju nav bijis iespējams sniegt.
Atbildot uz trim pieprasījumiem no advokātiem un patentpilnvarotajiem, sniegta informācija par par 3 domēna vārdiem. 7 gadījumos ir atteikta informācijas izsniegšana nepietiekama tiesiskā pamatojuma dēļ. Savukārt 1 pieprasījums bija par pirmstiesas brīdinājuma nosūtīšanu domēna vārda lietotājam.
Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 27.pantu maksātnespējas administratoram (turpmāk – MNA) ir tiesības pieprasīt un saņemt no valsts un pašvaldību iestādēm, tajā skaitā arī no NIC, to rīcībā esošo juridiskas vai fiziskas personas maksātnespējas procesā nepieciešamo informāciju par parādnieku un tā pārstāvjiem.
2022.gadā saņemti kopumā 282 pieprasījumi (par 22,6% vairāk nekā pērn) sniegt informāciju, vai personai, kurai noteikts maksātnespējīgā statuss, ir vai kādreiz ir bijuši reģistrēti .LV domēna vārdi. No visiem saņemtajiem pieprasījumiem vien nepilniem 23% personu ir vai kādreiz ir bijis .LV domēna vārds.
Ņemot vērā, ka pasaulē ir vairāk nekā 1500 dažādu augstākā līmeņa domēnu un .LV domēns ir tikai viens no tiem, kurā personas reģistrē domēna vārdus, iespējams, ka personai domēna vārds reģistrēts kādā citā augstākā līmeņa domēnā.