- Sīkdatnes, kas nodrošina Jūsu pieprasīto pakalpojumu darbību.
- Sīkdatnes, kas NIC sniedz informāciju par interneta vietnes www.nic.lv apmeklējumu un kuru izmantošanai ir nepieciešama Jūsu piekrišana.
2022.gadā NIC sadarbībā ar Interneta vārdu un numuru piešķires korporāciju (ICANN) rīkoja vairākus bezmaksas vebinārus, kuri paredzēti interneta kopienai Centrāleiropā un Baltijā. Apmācības tika iedalītas divos ciklos.
Pirmais apmācību cikls sastāvēja no 4 vebināriem par DNS uzbūvi, pārvaldību un drošību:
Ar pirmā apmācību cikla semināru aprakstiem un video ierakstiem varat iepazīties - https://www.nic.lv/lv/vebinari-par-dns-uzbuvi-un-drosibu
Otrais apmācību cikls sastāvēja no 4 vebināriem par DNSSEC, DNS risinātājiem, Blokķēžu alternatīvo nosaukumu sistēmu izaicinājumiem un ICANN interneta mērījumu rezultātiem:
Ar otrā apmācību cikla semināru aprakstu un video ierakstiem varat iepazīties zemāk:
Vebinārā ICANN galvenais tehnologs Alain Durand stāsta kādus DNS risinātājus jeb rezolverus izmanto interneta lietotāji Eiropā. Vebināra pamatā ir ICANN OCTO pētījums, kas publicēts 2022. gada martā - https://www.icann.org/en/system/files/files/octo-032-01mar22-en.pdf
DNS rezolūciju parasti veic vai nu interneta pakalpojumu sniedzēja (ISP) risinātāji (resolver), vai publiskie risinātāji. ICANN galvenā tehniskā speciālista birojs (OCTO) 2022. gada janvārī novēroja, ka 95% patērētāju, kurus apkalpo lielākie Eiropas Savienības (ES) interneta pakalpojumu sniedzēji, izmanto šo interneta pakalpojumu sniedzēju nodrošinātos DNS risinātājus. Tikai ap 4% patērētāju, izmanto tādus publiskos risinātājus kā Google Public DNS (3%), CloudFlare (0,6%) un Cisco OpenDNS (0,4%).
Video ieraksts: (30 min.) pieejams:
https://icann.zoom.us/rec/share/nlK2jPW9BF2D6skAc619wuVfT1EGOQUaLsRT07PFWmGI1AbNmbAEmfSKtSfPSq2h.N50oQ-v9KxJqrCOz
Lai aizsargātu DNS datus, ir svarīgi, lai DNS operatori izprastu DNS drošības paplašinājuma (DNSSEC) nozīmi un darbību. Šajā kursā tiek detalizēti apspriesti DNSSEC jēdzieni, kas aptver DNS datu parakstīšanu un validāciju. Papildus kursā tiek apskatīti:
Video ieraksts: (1h) pieejams:
https://icann.zoom.us/rec/share/x-ATKnUt5rqcUwu_ck7TIuxTPCcY1xX_hZ_OY1UT7c5pDY2e7h-J7QLeSTOaLE3-.dEZghPO9pIm3Q4GX
Dažādas blokķēdes ir ieviesušas savas nosaukumdošanas sistēmas, tās bieži tiek reklamētas kā reālas DNS alternatīvas. Taču kādas ir tehniskās problēmas, ar kurām saskaras Alternatīvo nosaukumu sistēmas?
Vebinārā Alain Durand, ICANN galvenais tehnologs izklāstīs ICANN galvenā tehniskā speciālista biroja OCTO-034 pētījuma “Challenges with Alternative Name Systems” atklājumus - īpaši tiks pētīts vārdu sadursmes jautājums.
Video ieraksts: (30min) pieejams:
https://icann.zoom.us/rec/share/G-IlzKxdnpfGgGFEYTdy55zW20AslgnQvhfGMwoGg3RObpeWe_f0tHyKPJcQ5opr.pAvrMYWJ-tOAVaJH
Aktivitātes internetā var mērīt no dažādiem aspektiem. Šajā vebinārā Alain Durand, ICANN galvenais tehnologs un Siôn Lloyd, ICANN vadošais drošības, stabilitātes un noturības speciālists iepazīstinās ar trīs ICANN veikto iniciatīvu mērījumiem un to rezultātiem:
Video ieraksts: (1h) pieejams:
https://icann.zoom.us/rec/share/Nildbq3pwH4KUzBYacgd-iNdw8UKiySazwEFtFdnNRar1xoznY3u4WmsvqHscQrz.zEllrSI6BRp_WTBC