NIC statistikas pārskats par 2024.gadu

NIC statistikas pārskats par 2024.gadu

2024.gads Latvijai iezīmējās ar kultūras, sporta un sabiedrisko aktivitāšu nozīmīgiem sasniegumiem, kas veicināja tautas vienotību un lepnumu. Taču šis gads ir nesis arī vairākas likumdošanas izmaiņas – spēkā stājušās jaunās Tīklu un informācijas drošības direktīvas (plašāk pazīstama ar anglisko saīsinājumu NIS2) prasības un spēkā stājies arī jauns informācijas tehnoloģiju drošības regulējums – Nacionālās kiberdrošības likums, kura mērķis ir uzlabot būtisku un svarīgu pakalpojumu sniedzēju vispārējo informācijas un komunikācijas tehnoloģiju drošību, noturību un reaģēšanas spējas uz kiberdrošības apdraudējumiem. Digitālā vide ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa. Un tās pamatā ir domēna vārds.

Uzsākot uzņēmējdarbību, veidojot jaunus produktus vai zīmolus, kas domāti arī Latvijas tirgum, un veicinot klientu uzticamību izcelsmei, .LV domēna vārds ir dabiska izvēle. 2024.gada beigās .LV domēnā bija reģistrēts 141 581 domēna vārds.



.LV REĢISTRA TOP 5 NOTIKUMI 2024.GADĀ

  1. .LV domēna vārdu lietotājiem pieejams ārpustiesas strīdu alternatīvs risināšanas risinājums, kur neitrāla trešā puse (eksperts) uzklausa domēna vārda lietotāja un sūdzības iesniedzēja (piemēram, preču zīmes īpašnieka) argumentus un pierādījumus un pēc tam pieņem lēmumu, ko izpilda attiecīgā augstākā līmeņa reģistra, kurā domēna vārds reģistrēts, uzturētājs.
  2. Ieviesta automātiska .lv domēna vārdu rēķinu apamksa. Pakalpojums lietotājam nodrošina iespēju automātiski pagarināt domēna vārda lietošanas tiesības uz nākamo periodu, lai nejaušības vai kāda cita iemesla dēļ regulārā rēķina apmaksa nepaslīd garām.
  3. Pieejamo resursu iespēju robežās veikta saziņa ar tiem .LV domēna vārdu lietotājiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nav laikus apmaksājuši rēķinu par sava .LV domēna vārda lietošanas tiesībām.
  4. Esošo un potenciālo klientu ērtībai NIC mājaslapā vienuviet apkopotas visas pieejamās pamācības, kas ļauj ātri un ērti piekļūt noderīgai informācijai.
  5. Sadarbībā ar Kiberincidentu novēršanas institūciju CERT.LV izstrādāta un ieviesta DNS ugunsmūra lietotne - aktīvās aizsardzības bezmaksas rīks individuālu lietotāju un organizāciju pasargāšanai no aktuālajiem kiberapdraudējumiem Latvijas kibertelpā, piemēram, viltus banku lapas, krāpnieciskas tirdzniecības platformas, vīrusus izplatošas vietnes u. c.


DOMĒNA VĀRDU SKAITS

2024.gada noslēgumā kopējais aktīvo domēna vārdu skaits sasniedz 141 581. Šī gada laikā tas ir pieaudzis par 1,2%, kas ir nedaudz mazāk kā 2023.gadā - 1,8%, tomēr ievērojami vairāk nekā 2022.gadā, kad pieaugums bija vien 0,5%.

Liels nopelns izaugsmei ir jaunu domēna vārdu reģistrācijas aktivitātei. Pēdējo piecu gadu laikā 2024.gads nes pozitīvas iezīmes – jauno reģistrēto domēna vārdu skaits ir pieaudzis par 4,5%. 2023.gadā tas bija par 1,5% mazāks nekā 2022.gadā, savukārt 2022.gadā salīdzinājumā ar 2021.gadu jauno .LV domēna vārdu reģistrācija bija samazinājusies par 17,7 %.

Kopā 2024.gadā tika reģistrēti 34 144 jauni .LV domēna vārdi, bet atjaunoti 107 437 .LV domēna vārdi. Atjaunotajiem domēna vārdiem šo piecu gadu laikā pretstatā jauni rēģistrētiem šis ir pirmais gads, kad skaita pieaugums gada laikā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir knapi 0,1%, 2023.gadā salīdzinājumā ar 2022.gadu pieaugums bija 2,9%.

2024.gadā jauno .LV domēna vārdu reģistrācija visaktivitākā jau 15 gadus ir vērojama februārī. Šogad ievērojama akivitāte ir bijusi arī jūnijā un novembrī. Aktīvākās nedēļas ir bijušas 5., 9. un 44, savukārt diena - pirmdiena. Globālas ietekmes konkrētai aktivitātei nav, tik vien kā laikmeta nepārtraukta virzība uz digitalizāciju.

No visiem .LV domēna vārdiem 6 883 ir piešķirta 100% atlaide. No tiem daļa reģistrēti valsts un pašvaldības iestādēm, savukārt otra daļa - Latvijā dzīvojošām fiziskām personām (vismaz 18 gadu vecas), kuras var reģistrēt vienu .id.lv domēna vārdu bez maksas.


LATVISKO DOMĒNA VĀRDU SKAITS

Latvisko domēna vārdu popularitāte pēc statistikas datiem joprojām lēnām sarūk. Tas bija sagaidāms pēc 2021.gada laikā piedzīvotā latvisko domēna vārdu skaita 144,4% pieauguma. Šāda tendence, visticamāk, vēl saglabāsies vairāku gadu garumā, līdz kopējais šo domēna vārdu skaits sasniegs vienmērīgu kāpuma tendenci. Latvijas uzņēmumi novērtē un paralēli tradicionālajam domēna vārdam joprojām reģistrē arī domēna nosaukumu latviskās versijas, lai aizsargātu savu uzņēmuma vai zīmola nosaukumu un neradītu pārpratumus mārketinga materiālos.

Statistikas dati uz 2024.gada 31.decembri rāda, ka kopumā reģistrēti 2 198 latviskie domēna vārdi, kas ir par 9,5% mazāk nekā iepriekšējā 2023.gadā.

Kopš 2004. gada 1. marta .LV domēnā ir iespēja reģistrēt domēna vārdus latviešu valodā, proti, izmantojot burtus ar diakritiskajām zīmēm (ā, ē, ī, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž), piemēram, tūdaliņ.lv.  

Atgādinām, ka maksa par latviskā domēna vārda lietošanas tiesībām ir 10,16 EUR/gadā, ieskaitot PVN!


OTRĀ LĪMEŅA DOMĒNA VĀRDU SKAITS

.LV domēnā savu domēna vārdu var reģistrēt ne tikai augstākā līmeņa domēna .LV zonā, bet arī kādā no .LV domēna zonā vēsturiski izveidotiem otrā līmeņa domēniem.

Interese par otrā līmeņa .LV domēna vārdiem katru gadu lēnām pieaug. 2024.gadā tā pieaugusi par 5,5%. Vislielākā interese ir par .ID.LV domēna vārdiem, kurus var iegūt Latvijā dzīvojošas fiziskas personas (vismaz 18 gadu vecas). 2024.gadā šādu domēna vārdu skaits pieaudzis par 6,5%. 2023.gadā tie bija 5,7%.

Otrā līmeņa domēnā .EDU.LV domēna vārdus var reģistrēt tikai izglītības iestādes, kuras to labprāt arī dara.

Maksa par domēna vārdu otrā līmeņa domēnā (.LV zonā) ir tāda pati kā par tradicionālo domēna vārdu, izņemot .ID.LV.

Otrā līmeņa domēnu .GOV.LV uztur un administrē VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, savukārt .MIL.LV - Nacionālo bruņoto spēku štābs.


CITU VALSTU INTERESE PAR .LV DOMĒNA VĀRDIEM

2024.gadā Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju reģistrēto .LV domēna vārdu skaits ir palielinājies par 0,6%. Salīodzinot ar iepriekšējo pārskata periodu - 2023.gadu pret 2002.gadu ir nedaudz mazāk, toriez pieagums bija par 1,1%.

Kopumā no visiem .LV domēna vārdiem Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji ir reģistrējuši 74,9%. Pārējie 25,1% ir reģistrēti citu valstu iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, Latvijas patērētājus tiešsaistē aktīvi turpina uzrunāt Lietuvas uzņēmēji un iedzīvotāji, kuri ir reģistrējuši 3% no visiem .LV domēna vārdiem. Nākamie aktīvākie uzņēmēji un iedzīvotāji nāk no Vācijas (2,6%) un Igaunijas (2,4%). Īpaši vēlamies izcelt Igauniju, kurai jauno reģistrēto domēna vārdu skaits ar katru gadu aug, šogad apsteidzot jau ASV un nonākot TOP3 valstu sarakstā. TOP 10 valstu sarakstā ar beidzamo kārtas numuru šogad iekļuvusi Ķīna (1,0% no visiem .LV domēna vārdiem), aiz sevis atstājot un līdz ar to arī no TOP10 izstumjot Nīderlandi.


.LV DOMĒNA VĀRDU SADALĪJUMS PĒC LATVIJAS TERITORIĀLĀS PIEDERĪBAS

Latvijā digitāli visaktīvākie .LV domēna vārdu reģistrētāji ir rīdzinieki, kuri kopā ir reģistrējuši 60 127 .LV domēna vārdus. Ņemot vērā Rīgas iedzīvotāju un reģistrēto uzņēmumu skaitu, tas nav liels pārsteigums, taču interesanti ir apskatīt arī pārējo novadu un reģionu aktivitāti.


.LV DOMĒNA VĀRDU VECUMS

Domēna vārdu vidējais vecums ir ļoti dažāds un atkarīgs no to pielietojuma. Ja skatāmies uz .LV vārdiem, tad .LV domēna vārdu lietotāji ir uzticīgi un reiz izvēlētu domēna vārdu tik ātri vien nepamet. Priecē, ka mūsu sarakstos ir arī domēna vārdi, kuri dzīvo mums līdzi un ir sasnieguši 31 gadu vecumu.


LATVIJAS IEDZĪVOTĀJU UN UZŅĒMĒJU IECIENĪTĀKIE DOMĒNI

Eiropas nacionālo augstākā līmeņa domēnu reģistru padomes (CENTR) apkopotie dati norāda, ka no visām Baltijas valstīm Latvijas uzņēmēji un iedzīvotāji joprojām ir viskūtrākie interneta adrešu reģistrētāji. Globālā mērogā Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju kopējais reģistrēto interneta adrešu skaits pagājušajā gadā ir palielinājies par 3,6%, kopā reģistrēti 193 784 domēna vārdi. Savukārt Lietuvas iedzīvotāji un uzņēmēji ir reģistrējuši 341 427, bet Igaunijas – šogad ir bijuši īpaši aktīvi un reģistrējuši 329 153 domēna vārdus.

  Izvēles iespējas mūsdienās ir plašas. Jebkurš jaunas mājaslapas veidotājs var izvēlēties tās nosaukumu reģistrēt kādā no vairāk nekā 1 500 paplašinājumiem jeb augstākā līmeņa domēniem (sarakstu ar visiem pieejamajiem paplašinājumiem var apskatīt - https://www.iana.org/domains/root/db).

Latvijas uzņēmēji un iedzīvotāji, kaut arī ir kūtri domēna vārdu reģistrētāji, tomēr vienmēr ir bijuši patrioti un priekšroku dod .LV, zemāku prioritāti atvēlot .COM, .EU un citiem domēniem.

Ja skatāmies detalizētāk, tad interesanti, ka TOP 10 rindā joprojām nav tādu tuvo kaimiņvalstu kā Somija, Zviedrija vai Norvēģija, kuri savu uzņēmējdarbību pietiekami plaši piekopj Latvijā. Taču šogad liels pārsteigums ir .CLICK - jaunais vispērājais augstākā līmeņa domēns (ang.val. new gTLD), kurā Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji reģistrējuši 2 081 domēna vārds.

Jaunie vispārējās nozīmes domēni Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju vidū nav īpaši izplatīti, taču tie kļūst populārāki. To pierāda ne vien .CLICK, bet kā liecina CENTR apkopotā statistika, to skaits 2024.gadā ir 3,8% no visiem Latvijas reģistrētājiem domēna vārdiem, 2023.gadā tie bija vien 2,2%.


.LV DOMĒNA VĀRDU LIETOTĀJI

.LV domēna vārdu var reģistrēt gan juridiskas personas, gan fiziskas personas, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu.

Domēna vārdu lietošanas tiesību turētāju (lietotāju) kopskaits 2024. gadā ir pieaudzis nedaudz mazāk kā iepriekšējā gadā - par 1,5%. 2023.gadā pieaugums bija vien 1,9%, bet 2022.gadā - vien 1%. Vidējais vienam lietotājam reģistrēto vārdu skaits joprojām ir 1,6. No visiem lietotājiem gluži tāpat kā iepriekšējā gadā 73,4% ir no Latvijas, proti, ir Latvijā dzīvojošas fiziskas personas vai reģistrēti uzņēmumi.

Joprojām attiecība starp juridiskajām un fiziskajām personām, kam reģistrēti .LV domēna vārdi, ir praktiski nemainīga - teju 60% no visiem domēna vārdiem tiek reģistrēti juridiskām personām, savukārt 40% - fiziskām.

Ja skatāmies uz lietotāju vecumu, tad jāsecina, ka domēna vārdi noveco līdz ar to lietotājiem.


NIC SADARBĪBAS PARTNERI - .LV REĢISTRATŪRAS

Klienti .LV domēna vārdus var reģistrēt pa tiešo pie NIC (www.nic.lv) vai arī pie mūsu sadarbības partneriem .LV Reģistratūrām, kas palīdzēs ne tikai reģistrēt vēlamo domēna vārdu, bet arī sniegs atbalstu tā uzturēšanā un citos ar tā izmantošanu saistītos jautājumos.

.LV reģistrs NIC ir noslēdzis sadarbības līgumus ar 159 reģistratūrām no 26 valstīm un tās pārvalda kopumā 39,9% no visiem .LV domēna vārdiem. Reģistratūru pārvaldībā esošo .LV domēna vārdu skaits 2024.gada laikā ir pieaudzis par 2,7%, sasniedzot 56 499.


TOP 10 LIELĀKĀS .LV REĢISTRATŪRAS:

  1. NANO (Latvija)
  2. Hosting Concepts (Nīderlande)
  3. SigmaNet (Latvija)
  4. Area IT (Latvija)
  5. CSC Corporate Domains (ASV)
  6. Interneto Vizija UAB (Lietuva)
  7. Zone Media (Igaunija)
  8. Mozello (Latvija)
  9. EuroDNS (Luksemburga)
  10. Key-Systems (Vācija)


.LV DOMĒNA VĀRDU DROŠĪBA

DNS DROŠĪBAS PAPLAŠINĀJUMA (DNSSEC) LIETOJUMS

Ņemot vērā pieaugošo kiberuzbrukumu skaitu un ģeopolitisko saspīlējumu, joprojām pieaug lietotāju interese par DNS drošību.

Par to liecina arī statistikas dati 2024.gadā - ar DNSSEC parakstīto domēna vārdu skaits ir audzis par 8,1%.

DNSSEC (Domain Name System Security Extension) ir domēna vārdu sistēmas drošības paplašinājums, kas ir izveidots, lai aizsargātu interneta lietotājus no viltotiem DNS datiem. DNSSEC nodrošina DNS datu autentifikāciju un ļauj pārliecināties, ka DNS atbildes saturs nav mainīts.

.LV zona ir parakstīta ar DNSSEC jau vairāk nekā 10 gadus, t.i., kopš 2012.gada. Visstraujāk DNSSEC pielietojums auga 2020.gadā, taču arī 2022.gada notikumi ir veicinājuši uzņēmējus rūpēties par savu digitālo drošību, parakstot savu mājaslapas nosaukumu ar DNSSEC.

Lielāko daļu DNSSEC parakstīto domēna vārdu uztur mūsu sadarbības partneri .LV Reģistratūras. Tomēr 546 .LV domēna vārdiem DNSSEC atbalstu nodrošina paši lietotāji.

Ar katru gadu pieaug to .LV Reģistratūru skaits, kuras saviem klientiem piedāvā DNSSEC atbalstu. Šobrīd DNSSEC nodrošina jau 58 .LV Reģistratūras (sakārtotas pēc DNSSEC parakstīto domēna vārdu skaita): SigmaNet, Nano IT, Zone Media LLC, Area IT, European Domain Registry OÜ, NETIM, AB SOFTWARE, ITEMS, Gandi SAS, Gandi SAS, IT Līderis, OVH, SAS, Hosting Concepts bv, VIAKOM, DM Plus, Key-Systems GmbH, Eurodns S.A, BB Online, Standart AG, Scandinavian World, MEDIA PARTNERS, Tet, FIXCMS, CSC Corporate Domains, SERVISNET, NetPro SIA, BPtech.pl, Valters Capital, SIA, Ascio Technologies Inc., Abion AB, NAMESHIELD, Dynadot LLC, VITC, SIA Meklis, Nom-IQ Ltd, CyberTech SIA, INWX GmbH & Co. KG, Baltnetos komunikacijos UAB, X8, QWE, SIA, NameWeb, Global Village GmbH, ATVIRTUAL.NET, 1API, WEB SOLUTIONS, Interneto vizija UAB, Deutsche Telekom AG, united-domains AG, Realtime Register B.V., AB NameISP, lugges UG, MarkMonitor Inc., IP Twins S.A.S., ingenit GmbH, ITMG-Consulting, Lapu Lapa, Safenames Ltd, HOSDEX LLC, Gransy s.r.o..


LIETOTĀJU DATU UN DOMĒNA VĀRDU AIZSARDZĪBA AR 2FA

NIC Klientu tiešsaistes sistēmā .LV domēna vārdu lietotāji var mainīt gan savus, gan domēna vārda datus, piemēram, tīmekļa vietnes IP adresi vai e-pasta serveri. Paroles, lai arī cik sarežģītas tās būtu, var uzminēt vai iegūt, izmantojot, piemēram, pikšķerēšanas e-pastus. Tāpēc paļauties tikai uz paroli nav droši.

Kopš 2022.gada NIC Klientu tiešsaistes sistēmas lietotājiem kā papildu drošības līmeni piedāvā divu faktoru autentifikāciju, lai klienti pasargātu savus personas datus un neļautu svešām personām rīkoties ar tiem nepiederošiem .LV domēna vārdiem.

Neskatoties uz to, ka krāpniecību skaits digitālajā vidē arvien pieaug, NIC Klientu tiešsaistes sistēmas lietotāji nesteidzas savus .LV domēna vārdus aizsargāt ar 2FA. 2024.gadā 2FA lietotāju skaits gan ir pieaudzis par 44,1%, tomēr, ja salīdzinām tos pret visiem .LV domēna vārdiem, tie ir vien 0,6%.

Atgādinām, ja izmantojat 2FA un kāds ļaundaris tomēr iegūst jūsu paroli, viņš nevar piekļūt jūsu tiešsaistes kontam, ja vien viņam nav arī jūsu otrais autentifikācijas faktors (telefons vai drošības atslēga).


KIBERINCIDENTOS CIETUŠIE .LV DOMĒNA VĀRDI

CERT.LV (Kiberincidentu novēršanas institūcija) statistikas dati un sagatavotie kibertelpas pārskati (https://cert.lv/lv/par-mums/parskati) rāda, ka “Latvijas kibertelpa 2024.gadā ne tikai piedzīvoja nopietnus izaicinājumus, apdraudējumu līmenim sasniedzot līdz šim augstāko atzīmi, bet arī demonstrēja augstu kibernoturību.”

CERT.LV norāda: “Aizvadītā gada lielākie izaicinājumi bija aktīvie ielaušanās mēģinājumi ar pieaugumu par 42% salīdzinājumā ar 2023.gadu, kompromitētās iekārtas, kuru apjoms dubultojās, kā arī aktīvās krāpniecības kampaņas, kuru apjoms pieauga par 30%.”

Tomēr patīkamā ziņa ir tāda, ka resursi ar .LV domēna vārdu, kā liecina publiski pieejamā informācija resursā http://www.zone-h.org/archive par uzlauztajām mājaslapām un serveriem, kur izmantoti .LV domēna vārdi, samazinās. Pagājušā gada laikā šajā resursā fiksēti vien 12 .LV domēna vārdi.


DNS UGUNSMŪRIS

.LV reģistra uzturētājs kopā ar CERT.LV (Kiberincidentu novēršanas institūcija) uztur aktīvās aizsardzības rīku DNS ugunsmūris.

DNS ugunsmūris bez maksas ir pieejams ikvienam Latvijas iedzīvotājam un organizācijai. Tā mērķis ir pasargāt lietotājus no kiberapdraudējumiem, piemēram, viltus banku lapām, krāpnieciskas tirdzniecības platformām, vīrusus izplatošām vietnēm. Kopš 2024.gada novembra Latvijas iedzīvotājiem ir pieejama arī ērti lejuplādējama un aktivizējama lietotne iOS un Android mobilajām iekārtām.

Ik dienu DNS ugunsmūris tiek papildināts ar krāpnieciskām saitēm, ko iesūtījuši kiberdrošības speciālisti, iedzīvotāji un identificējusi CERT.LV komanda.

Kā liecina CERT.LV 2024.gada darbības pārskati, 2024.gada laikā DNS ugunsmūris ir pasargājis lietotājus no ļaunprātīgu mājaslapu apmeklēšanas 1,8 milj. reižu.

Plašāk par DNS ugunsmūri un tā iestatīšanas pamācībām var izlasīt DNS ugunsmūris mājaslapā.


LATVIJAS KOMPETENTO IESTĀŽU LĒMUMI UN PIEPRASĪJUMI

LĒMUMI PAR DOMĒNA VĀRDA ATSLĒGŠANU

Latvijā ir vairākas iestādes, kas veicina uzticamas un drošas interneta vides uzturēšanu un kam Latvijas normatīvajos aktos ir noteiktas tiesības pieņemt lēmumus, kas attiecas uz interneta resursu ierobežošanu, ja resursa saturs vai rīcība neatbilst normatīvo aktu prasībām:

Savukārt .LV domēnu reģistra uzturētājam (NIC) normatīvajos aktos ir noteikts pienākums, saņemot šo valsts kompetento iestāžu pieprasījumus, izpildīt to lēmumu, piemēram, uzlikt domēna vārdam aizliegumu mainīt lietotāju, atslēgt domēna vārda tehniskos ierakstus vai pat to dzēst.

2024.gadā tika saņemts 91 valsts kompetento iestāžu lēmums par 104 .LV domēna vārdu atslēgšanu un 15 lēmumi par domēna vārdu atjaunošanu.

No 91 lēmuma par atslēgšanu 24 gadījumos lēmums nebija izpildāms tiesisku apstākļu dēļ. 4 gadījumos domēna vārda lietotājs pārkāpumu bija savlaicīgi novērsis, un domēna vārda atslēgšana netika veikta, bet 11 gadījumos pārkāpums novērsts pēc domēna vārda atslēgšanas, kā rezultātā domēna vārda darbība tika atjaunota.

(1) Likuma par nodokļiem un nodevām 34.prim panta (5), (6) un (6) 7.punkts
(2) Likuma par nodokļiem un nodevām 34.prim 4.panta (1), (6) un (3).

2024.gadā tika saņemti 98 Valsts ieņēmumu dienesta lēmumi un 1 zvērinātā tiesu izpildītāja lēmums par .LV domēna vārdu lietošanas tiesību nodošanas aizliegumu. 13 no šiem lēmumiem nebija izpildāmi tiesisku apstākļu deļ. Tāpat saņemti 18 lēmumi, ar kuriem tika atcelti iepriekš uzliktie aizliegumi.


INFORMĀCIJAS PIEPRASĪJUMI

2024.gadā NIC saņēmis 84 pieprasījumus no dažādām valsts kompetentajām iestādēm, advokātiem un patentpilnvarotajiem par 91 domēna vārdu.

Valsts kompetentajām iestādēm izsniegta informācija uz 75 pieprasījumiem par 82 domēna vārdiem. 8 gadījumos informācijas izsniegšana atteikta, jo tika prasīta par pakalpojumiem, ko .LV reģistrs nenodrošina (piemēram, e-pasta pakalpojumi, kā arī citu augstākā līmeņa domēnu .com, .eu reģistrēšana).

Advokātiem un patentpilnvarotajiem izsniegta informācija uz 4 pieprasījumiem. 4 gadījumos ir atteikta informācijas izsniegšana nepietiekama tiesiskā pamatojuma dēļ.


Maksātnespējas administratoru informācijas pieprasījumi

Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 27.pantu maksātnespējas administratoram (turpmāk – MNA) ir tiesības pieprasīt un saņemt no valsts un pašvaldību iestādēm, tajā skaitā arī no NIC, to rīcībā esošo juridiskas vai fiziskas personas maksātnespējas procesā nepieciešamo informāciju par parādnieku un tā pārstāvjiem.

2024.gadā saņemti kopumā 270 pieprasījumi (par 16 pieprasījumiem jeb 5,6% mazāk nekā 2023.gadā) sniegt informāciju, vai personai, kurai noteikts maksātnespējīgā statuss, ir vai kādreiz ir bijuši reģistrēti .LV domēna vārdi. No visiem saņemtajiem pieprasījumiem vien 16,7% personu ir vai kādreiz ir bijis .LV domēna vārds.

Taču, ņemot vērā, ka pasaulē ir vairāk nekā 1 500 dažādu augstākā līmeņa domēnu un .LV domēns ir tikai viens no tiem, kurā personas reģistrē domēna vārdus, iespējams, ka personai domēna vārds reģistrēts kādā citā augstākā līmeņa domēnā.